​T.C. TARSUS KAYMAKAMLIĞI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

PİRÖMERLİ MAHALLESİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

PİRÖMERLİ MAHALLESİNDE AŞURE ETKİNLİĞİ

Muharrem ayı münasebetiyle İlçemize  bağlı Pirömerli mahallesinde aşure günü etkinliği düzenlendi.

Köy meydanında düzenlenen etkinliğe ilçe Müftümüz Hayri Erenay, kamu kurumu müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri davetli olarak katılırken, köy halkı da etkinlikte hazır bulundu.

Etkinlikte Muharrem ayı münasebetiyle pişirilen aşureler misafirlere ve köy halkına ikram edildi. Müftümüz Hayri Erenay muharrem ayı münasebetiyle düzenlenen aşure programının duasını yaptı. Dua’dan sonra bir açıklama yapan müftümüz Hayri Erenay, Pirömerli halkının çok misafirperver bir halk olduğunu ve gitmiş olduğu tüm köylerde köylülerin göstermiş oldukları ilgiden son derece memnun olduğunu dile getirdi.
Müftümüz; “Bu organizasyonu tertip eden değerli İmamımızı ve muhtarımızı tebrik ediyorum. Bu denli değerli bir hizmete vesile oldukları için onları kutluyorum. 
Konuşmasında aşurenin temsil ettiği birlik ve beraberliğe vurgu yapan Müftümüz Hayri Erenay, cemaatcilik ve hizipçiliğin tehlikelerine değinerek şunları söyledi: “Benim rahmetli anam Süleyman Hilmi Tunahan hazretlerinden 12 gün ders almış, babamda. Ama hiçbir zaman Süleymancı olmamıştır bizde olmadık. Biz Hanefi mezhebindeniz ama mezhepçi değiliz. Biz Ehl-i Sünnet vel cemaatiz, Ehl-i Sünnet vel cemaatçi değiliz. Sözlerimi iyi anlayınız. Biz Müslüman’ız ama İslamcı değiliz. Değerlerimize hiçbir zaman ideolojik vasıf biçmeyiz. 


Aşure çok mübarek bir bir gündür onda çok büyük hikmetler vardır. Bakınız! Türklüğünü, Kürtlüğünü, Zazalığını, velhasıl ırkını dağlara taşlara sığdıramayanlara çok büyük mesajlar vardır. Birlik ve beraberliğin, kardeşliğin en güzel örneğidir aşure. Biri olmazsa diğeri anlamsızdır. 


Sevgili Pirömerli kardeşlerim! Allah ne kadar imkan verdiyse o ölçüde imtihan edermiş. Bir mümin kainata bedeldir. Bizim en sade müminimiz dünyayı idare eder. Allah bizi imtihanlarını unutup imkanlarını talep ederken ömrünü heba edenlerden muhafaza eylesin. 


Sizlere bu aşure gününü hatırasına Kur’an ın bize nehyettiği üç önemli bilgiyi paylaşmak istiyorum; Kibir, İftira, İhanet… Benim memleketimin imkanlarından istifade edip benim memleketimin yok olması için çaba sarf eden ihanet şebekelerini asla göz ardı etmeyiz biz. Unutmayız onları unutturmayız da. Dikkat edin o hainler her grupta yer alabilir. Merdiven altı din eğitimi vermeye çalışanlara itibar etmeyiniz. Devletimizin okullarında din eğitimi talebinizi ısrarla isteyiniz. Aksi taktir de birileri çıkar terörizmi din diye bize yutturur. 


Allah’ım bizi burada cem ettiği gibi cennetin de de cem etsin. Muharrem ayınız ve aşureniz mübarek olsun” dedi
 

Fotoğraflar