31.10.2022

TOPLUMU KİM DÜZELTECEK?

TOPLUMU KİM DÜZELTECEK?

Aynı mekânı paylaşan fareler kendilerine musallat olan kediden fevkalade muzdariptirler. Fareler toplanırlar ve kediden kurtulmanın yollarını tartışırlar. Şöyle bir karara varırlar:

“Kedinin boynuna bir çıngırak asalım ve böylece bizi avlamaya gelirken haberdar oluruz. Farelerden birisi sorar: ”İyi de o çıngırağı kedinin boynuna kim ve nasıl asacak?”

Şimdi memleketimizin sorunu da bu. Kedinin boynuna çıngırağı kim asacak? Herkes düzelmekten bahsediyor. Herkes kendisi düzeltmeli. Başkalarını eleştirmenin bir anlamı yok. Biyologlar: ”Balık baştan kokar, sözünü şöyle izah ederler.” Balık baştan kokmaz, balık gövdeden kokar ama kokusunu başa yansıtır.” demişler.

Bugün toplumumuzun gövdesi sıkıntılı. Herkes başkalarının rüşvet yemesinden, çalmasından, haksızlıktan, kul hakkından bahsediyor? Peki, bunları söyleyenler, kamu hakkına, kul hakkına riayet ediyor mu? Memur, işçi, işini yaparken kaytarıyor mu? İşveren işçisinin ve devletin hakkını ödüyor mu? Müslüman kendi yapmadığını başkalarından bekleyebilir mi?…

 

                                                                                                                      Aydın YIĞMAN

                                                                                                                     Mersin İl Müftüsü