28.12.2022

YILBAŞI VE NOEL KUTLAMALARI NEYİN SEVİNCİ?

Hıristiyanlar, her yıl 25 Aralık tarihini Hz. İsa’nın doğum yıldönümü olarak kabul ederler. Bir hafta boyunca bu sebeple de birçok etkinlik gerçekleştirirler. "Noel” Latincede, “Tanrının doğum günü” anlamına gelir ve Hz. İsa’nın doğum günü kutlamasını ifade eder. Noel yortusu dolayısıyla çam ağaçları kesilip, cadde, balkon ve evler süslendirilip ışıklandırılır. İlk defa Almanya’da 1605 yılında ortaya konulan, daha sonra da bütün Hıristiyanlık âlemine yayılan “Noel Baba” efsanesi de yaygın bir biçimde işlenmiştir.

Noel Baba aslı ve mesnedi olmayan, ancak sözde iyiliği temsil eden ve bu gece de çocuklara oyuncak, şeker vb. hediyeler dağıtan, genellikle karla örtülü, kırmızı başlıklı paltosu ve kocaman beyaz sakalı ile temsil edilen efsanevî bir kişidir.

Yılbaşı gecelerinde yaşanan aşırılıklar, akıl alacak gibi değildir. Yeni bir yıla girerken üzülmek mi sevinmek mi lâzım? Cinnet geçirircesine işlenen günahlar, lüks harcamalar, israf, bolca tüketilen içkiler, çokça oynanan kumar, şehveti teşvik eden, cinsel duyguyu kamçılayan şarkılar neyin nesi?

Toplumumuzda ve diğer Müslüman toplumlarda "yılbaşı kutlaması" başlığı altında düzenlenen eğlence toplantıları ise, hiçbir kültürel ve geleneksel temele sahip değildir. Sokakların ve alış-veriş merkezlerinin vitrinlerinin süslenmesi, tatil programlarının yapılması, eğlenceler tertip edilerek insanların kendilerinden geçmesi, Hıristiyan olmayan ülkelerde yılbaşı kutlamaları, Batı'nın körü körüne taklit edilmesinin veya Hıristiyan Batı'nın kültür ihracının bir sonucudur. Aliya İzzetbegoviç: ”Savaş ölünce değil düşmana benzeyince kaybedilir.” der.

Ülkemizde öteden beri yılbaşı kutlamalarıyla ilgili olarak yapılan tenkitler ve gösterilen hassasiyet de bundan kaynaklanır. Yılbaşı ve Noel Kutlamaları Neyin Sevincidir?

Hz. peygamber, Müslümanlara farklı bir kimlik kazandırmak için gönderilmiş bir peygamberdir. Yeme-içme, kılık-kıyafet, hayat tarzı, ekonomik hayat, eğitim, örf ve adet gibi hususlarda başka toplumlara göre farklı olmamızı istemiştir.

Yeni bir yılın başlaması sebebiyle birbirilerimizle tebrikleşmede, birbirimize hayır dualar etmede ve yeni yılın bizler için hayırlar getirmesini istemekte ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yeni yılınızı tebrik eder, Müslümanların Müslümanlık bilincini erişmesini Rabbimden niyaz ederim.

Aydın YIĞMAN

Mersin Müftüsü