22.01.2023

ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI YARIN (23.01.2023) ÜÇ AYLARINIZI TEBRİK EDERİM.

Mübarek üç aylar ve geceler hürmete layık aylardır.

Üç aylarda Müslümanlık bilincimizi daha fazla artırma gayreti içinde olmalıyız. Duyarsız, yanlışların olağan hale geldiği bir toplum haline geldik. Tevbe etmek, duyarlılığımızı ortaya koymaktır. Üç aylar gelince peygamberimiz daha duyarlı hale gelir ve ibadetlere daha fazla yoğunlaşırdı. Hesabı unutmamalıyız. Malın kazanılmasının hesabı olduğu gibi harcanmasının da bir hesabı vardır. Zekâtı verilmemiş mal temizlenmemiş balık gibidir. Balığı temizlenmeden yiyebilir miyiz? Zekâtı verilmemiş mal da pistir.

Üç aylarda kalbimizi arındırmalıyız. Kalp iyi olursa insan iyi olur. Kalp fiziki özelliğinin ötesinde niteliklere sahip olup kişiliklerimizin merkezi durumundadır. İnsan canlı ama kalbi ölü olabilmektedir. Her günah kalbin manevi ölümüne sebebiyet verir.

İnsanoğlunun Allah’a yakınlığı ibadetlerini artırabildiği ölçüde gerçekleşmektedir. Cenabıhak: “Kulum kendisine farz kıldığım şeylerden daha sevimli bir şeyle bana yaklaşamaz. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam ederse sonunda sevgime layık olur, sevgimi kazanır. Onu bir sevdim mi artık ben, onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse hemen veririm. Benim onu korumamı isterse mutlaka onu korurum” buyurmaktadır. (Buhari; Rikak, 38)

Üç aylarda Rabbimizin vasıflarına bürünmeliyiz. Allah “settaru’l uyub” dur. Eğer O’nun en güzel örtüşü olmasaydı yeryüzü kötülüklerle dolardı. İmam Gazali’nin belirttiği gibi kimse birbirinin yüzüne bakamazdı. Allah’ın kulunun kusurlarını örtmesinin tecellilerini Gazali hazretleri şöyle açıklar: ”Cenabıhak ilk olarak bedenin çirkin görünen organlarını içte gizlemiş, güzel olanlarıyla örtmüştür, süslemiştir. İkinci olarak insanın kötü duygu ve düşüncelerini iç dünyasında gizlemiş, kendisinden başkası ona muttali olmamıştır. Üçüncü olarak da kişiyi başkalarının yanında mahcup duruma düşürecek günahlarını affederek imanını koruduğu takdirde kötülüklerini sevaplarla örteceğini vaat etmiştir. (TDV Ansiklopedisi, c:13, s286)

Sadi Şirâzi’de: ”Şunu bil ki dünyada başkalarının hep iyi taraflarını görenlerin yarın mahşerde kusurları görmemezlikten gelinir. Ey akıl sahibi! Gül dikenle bulunur. Senin dikenle ne işin var. Gülü demet yap. Eğer tabiatında yalnız ve daima kusurları görmek varsa tavus kuşunda çirkin ses ve ayaktan başka bir şey görmezsin” der. (Diyanet Aylık Dergi, Ocak 2022, S,43)

Üç ayların ve mübarek kandillerin hatalarımızın affına, sevapların kazanılmasına ve ahlakımızın güzelleşmesine vesile olmasını diler, rahmet mevsimi üç aylarınızı ve kandillerinizi tebrik ederim.

Aydın YIĞMAN

Mersin Müftüsü