24.03.2023

Mersin’de Ramazan’ın İlk Cumasında camiler doldu

Vatandaşlar Mersin’de rahmet, mağfiret ve ebedi kurtuluşun müjdecisi Ramazan-ı Şerif’in ilk Cuma Namazında tüm camilerde olduğu gibi Yenişehir Hz. Mikdat Camiini de doldurdu.

Cuma namazı öncesinde vaaz veren İl Müftüsü Aydın Yığman vaazın sonunda tevbe istiğfar duası yaptı.

Vaazında Ramazan ayının her anın kıymetli olduğunu vurgulayan Yığman, “Ramazan, ruhun beslenmesi için bedenin aç bırakıldığı aydır. Ramazan bizi kendi fıtratımıza döndürmektedir. Temiz bir fıtratla dünyaya geldik. Tekrar Ramazanla aynı fıtratımızı elde etmiş olacağız. Komple bir ibadet yapacağımız bir ayla karşı karşıyayız. Yediğimiz helâl, söylediğimiz doğru, baktığımız meşru olsun. Elimiz, ayağımız, gözümüz, kulağımız, beynimiz Allah’ın rızasından ayrılmasın.

Kardeşlik, dayanışma ve paylaşma ayı olan Ramazan-ı Şerifte, çevremizdeki fakirleri, depremzedeleri kardeşlerimizi ihmal etmeyelim. Sahip olduklarımızı onlarla da paylaşarak makbul dualarına nail olalım. Yapmış olduğumuz iyiliklerin ömrümüzün ve kazancımızın bereketine vesile olacağına olan inancımızı yitirmeyelim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan ramazanın ilk cuma hutbesinde, ihtiyaç sahibi afetzedelerin sıcak yuvalarına kavuşmaları için zekat ve bağış çağrısında bulunuldu.