11.09.2023

ÇOK GÜZEL ÜÇ PRENSİP…

Kişisel gelişimciler, yaşam koçları, sosyologlar, psikologlar, filozoflar insanlara telkinlerde, tavsiyelerde bulunuyorlar. Bunları yaparlarken sadece bu âlemle alakalı, insanın mutluluğu ile alakalı prensipler ortaya koyuyorlar. Efendimiz sadece bu dünya ile ilgili değil aynı zamanda bu dünya ötesi ile ilgili de prensipler ortaya koyuyor. İşte bu güzel prensiplerden üç tanesi:

1. Sadaka vermek malı azaltmaz.

Sadaka dünya malından ahirete götürebilecek ahiret yatırımıdır. Allah yolunda harcanan mal eksilmiyor. Şeytan bize Allah yolunda harcadıkça malımızın eksileceği vesvesesini veriyor. Şeytan bizi fakirlikle korkutuyor, cimriliği bize telkin ediyor. Hâlbuki rızık Allah’ın elinde, dilediğine veriyor, dilediğine kısıyor. Hayır için harcama yaptığımızda Allah onun yerine daha mükemmelini veriyor.

2. Bir kimseyi affeden şahsın Allah şerefini yükseltir.

İnsanlar kendilerine yanlış yapan kimseyi affetmeyi genelde kendi gururlarına yediremezler. Bunun zillet olduğunu düşünürler. Bunu bize şeytan böyle telkin ediyor. Efendimiz ise affettikçe şerefimizin ve onurumuzun alçalmayacağını aksine yükseleceğini bildiriyor.

3. Bir kimse Allah için tevazu, alçakgönüllülük gösterirse Allah onu mutlaka yüceltir, yükseltir.

Alçakgönüllü ve mütevazı olmak kişinin değerini düşürmez. Kişinin kendisini öne çıkarması, devamlı “ben” demesi şeytanın ona telkinidir. İnsana gurur, kibir yakışmaz. Mütevazı kimseler sevilirler, değer görürler. Efendimiz bu konuda bizim için en güzel örnektir.

 

Aydın YIĞMAN

Mersin İl Müftüsü