06.06.2024

Mersin İl Müftülüğünce Yaz Kur'an Kursları Hizmet İçi Eğitim Semineri Düzenleniyor

Mersin İl Müftülüğü organizesinde 01 Temmuz 2024 Pazartesi günü yurt genelindeki tüm cami ve Kur’an kurslarında başlayacak olan 2024 Yılı Yaz Kur’an Kursları münasebetiyle personele yönelik hizmet içi eğitim seminerleri düzenleniyor.

Yenişehir Hz. Mikdat Camiinde bulunan İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen seminerlerde personele uygulama esasları ve uygulanacak eğitim stratejileri hakkında eğitimler veriliyor.

Mezitli ve Yenişehir İlçe Müftülüklerine bağlı personele yönelik geliştirilen seminerlerin ilki Hz. Mikdat Camii Müezzin-Kayyımı Erdal Koca’nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlarken açış konuşmasını ise İl Müftüsü Vekili Mahsum Taşçı yaptı.

Müftü Vekili Taşçı konuşmasında Yaz Kur'an Kurslarının öneminden, Kur'an kursunda öğrencilere sevgiyle muamele edilmesi gerektiğinden, çocukların ruhuna ve gönlüne dokunabilmenin öneminden bahsederek “her insanın çocukluk veya gençlik çağında ilk dini bilgilerini aldığı, hayatında iz bırakan, unutamadığı bir hocası vardır. İşte o hocalardan olmak gerekir” dedi.

Taşçı’nın açış konuşmasının ardından kürsüye gelen eğitimden sorumlu İl Müftü Yardımcısı Ümmühan Mert Yaz Kur'an Kurslarının önemi ve stratejisi konulu sunumu gerçekleştirdi.

Mert sunumunda Kur'an kursu öğreticilerinin vazifelerinin kutsallığından bahsederek, yaz mevsimi genç dimağlara Kur'an ve Allah sevgisi tohumlarını ekme vakti olduğunu ifade etti. Mert, sunumunun devamında hayat kitabı Kur'an’ımızı hayatımıza katma vaktidir diyerek yaz Kur'an kurslarının amaç ve hedeflerinden bahsetti.

Seminer, ADRB İl Koordinatörü Vaiz Güneş Çalışır “Mahremiyet ve İstismar”, İstanbul Ümraniye Kur'an Kursu Öğreticisi Pınar Ramazanoğlu “Din Eğitiminde Drama”, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Serkan Gökalp “Din Eğitiminde Pedagojik İlkeler”, MEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mevsim Zengin “Gelişim Dönemleri ve Din”, Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmen İbrahim Halil Uçaktürk “Çocuk ve Gençlerle Etkili İletişim”, Mersin Özel Eğitim Öğretmeni Kadriye Gündüz ise “Özel Gereksinimi Olan Çocuklara Yaklaşım” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

Seminerlerin ardından İstanbul Ümraniye Kur'an Kursu Öğreticisi Pınar Ramazanoğlu Akdeniz İlçe Müftülüğünde 4-6 yaş Kur'an kursu öğreticilerine yönelik gerçekleştirdiği “Din Eğitiminde Drama” konulu sunumunda oyunlarla eğitimin önemine değindi.
Akdeniz ilçe müftülüğündeki programa il müftü yardımcısı Ümmühan Mert de katıldı.

Eğitim seminerine İl Müftü Vekili Mahsum Taşçı, İl Müftü Yardımcısı Ümmühan Mert, Yenişehir İlçe Müftüsü Seyfullah Aruk, MEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri Dr. Serkan Gökalp ve Dr. Mevsim Zengin, Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmen İbrahim Halil Uçaktürk İstanbul Ümraniye Kur'an Kursu Öğreticisi Pınar Ramazanoğlu, Özel Eğitim Öğretmeni Kadriye Gündüz, din görevlileri, Kur’an kursu öğreticileri, da seminere katıldı.